windows 7 apache kurulumu

Windows 7 üzerinde Apache 2.4 kurulumu

6.847 kez okundu  18 yorum  2017.02.12

Öncelikle apache nedir diye başlayalım. Apache, açık kaynak kodlu, özgür bir Web sunucu programıdır. PHP ile yazdığınız kodlar bu sunucuda derlenir ve kullanıcıya HTML formatında sunulur. Sunucu olmadan PHP kodları çalışmaz.

Yani mesela HTML kodlarını çalıştırmak için herhangi bir sunucuya ihtiyaç olmadığı için istediğiniz HTML dosyasına çift tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. Ama PHP dosyalarında bu kural geçerli değildir. Mutlaka bir sunucuya ihtiyac duyulur. Peki apache`den başka sunucu yok mu? Tabiki var. Örneğin en yaygınlarından  nginx ve lighttpd gösterilebilir. Fakat bizim konumuz şuan Apache. 🙂 Çünkün PHP developerların en yaygın kullandığı sunucudur Apache.


Apache kurulumunu aşağıdaki videoda tam olarak göstermeye çalıştım. Videoda gösterdiğim ayarlamaları tek tek yazılı olarak da paylaşmak istiyorum. Zira mobil cihaz kullanıyorsanız videoyu izlemek istemeyebilirsiniz.

Apache kurmadan önce buradan  Microsoft Visual C++ 2015 Redistributable kurmanız gerekir. Eğer daha önce kurulduysa bu bölümü dikkate almayın.

Apache indirme linki için buraya tıklayın. Linkte Apache 2.x sürümünü indirmeniz gerekir. Dikkat etmeniz gereken nokta makinenizdeki işletim sistemi kaç bitlikse ona uygun olarak indirmelisiniz. Yani 32 bit`se x86 64 bit`se x64 sürümünü indirmeniz lazım.

Daha sonra indirdiğiniz zip dosyasındaki klasörü çıkarıp bilgisayarınızın C diskine yüklemeniz gerekiyor. Klasör ismi muhtemelen Apache24 olacak. Siz istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Ben apache olarak değiştirdim.

   • Apache kurulumunda en önemli nokta conf klasörü içerisinde httpd.conf dosyasındaki ayarlamaları doğru yapmaktır.
   • İlk olarak ServerRoot bölümünde apche klasörünün yolunu göstermemiz gerekiyor:
  ServerRoot "c:/apache"
   • Daha sonra sunucumuzda tutacağımız dosyaların bulunduğu klasöre karar verib klasörün yolunu göstermemiz gerekiyor. Genelde bu klasör apache klasörü içerisindeki htdocs klasörüdür. Konfigürasyon dosyamızda bu ayarı aşağıdaki satırda yapmamız lazım:
  DocumentRoot "C:/apache/htdocs"
  • Bu ayarlamalar yapıldıktan sonra bilgisayarınızda Başlat menüsünde > All programs > Accesories > Command Prompt (Komut Satırı) programına sağ tıklayarak Run as administrator (Yönetici olarak çalıştır) seçeneğini seçerek sırasıyla aşağıdaki komutları çalıştırıyoruz:
   cd c:/apache/bin/
   httpd -k install
  • Artık apache server kurulmuş olmalı. Şimdi C diskinde apache klasörü içerisindeki bin klasöründe Apache Monitor programcığını çalıştırıp Apache Server`i başlatmanız gerekiyor.

  Artık bilgisayarınızda apache server çalışıyor olması lazım. Eğer anlaşılmadık bir nokta varsa aşağıdaki videoyu izleyerek daha detaylı öğrenebilirsiniz.

  Unutmayın eğer  PHP ile kodlamaya yeni başladıysanız ve bu eğitimi izliyorsanız bundan önce paylaştığım MySQL 5.7 kurulumu videosunu izlemeniz gerekir. Ve tabi bu eğitimden sonra paylaşacağım PHP kurulumunu da izlemeniz gerekecek. Takipte kalın 🙂

  etiketler: #apache 2.4 kurulumu , #apache kurulumu , #apache server , #Apache24 , #localhost
18 yorum yapılmış
 1. Windows 7 üzerinde php 5.6 kurulumu | Online Öğren

  […] sayfaya ulaştıysanız belirtmem gerekiyor ki, bu videoyu izleyerek kuracağınız php için önce apache kurulumu yapmanız gerekiyor. Çünkü PHP web sunucusu olmadan […]

  13 Şubat 2017, 09:17
 1. sağlık blogu

  Apache kurmak heralde en zor kurulumlardan bir tanesi videoda da detaylı anlatmışsınız sağolun kurdum sağlıklı günler

  1 Nisan 2017, 21:08
 2. ankara temizlik şirketi

  Hocam teşekkür ederim. uzun zamandır localhost’da sitelerim için kurmayı deniyordum ama sürekli bir hatayla karşılaşıyordum. Teşekkür ederim.

  3 Nisan 2017, 09:31
 3. Tel Örgü Fiyatları

  Çok Yardımcı oldu Teşekkürler

  3 Nisan 2017, 14:39
 4. Panel Çit Fiyat Listesi

  Çok İşime Yaradı Kurdum Sağolun

  3 Nisan 2017, 14:40
 5. Panel Çit Fiyatı

  Bu Benim İşime Çok Yaradı Çokk Teşekkürler

  3 Nisan 2017, 14:41
 6. Sorular

  Win10 bilgisayarda Apache’yı sorunsuz kurdum ama Win8de bir türlü kuramadım dediklerinizi de deneyeceğim şimdi.

  5 Nisan 2017, 16:19
 7. Bizim Mekan

  güzel anlatım olmuş eline sağlık. Her türli bilgi var sitenizde

  9 Nisan 2017, 12:39
 8. chat sohbet

  verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim

  11 Nisan 2017, 03:00
 9. Eren ORHAN

  windows 7’ye apache kurmaya daha önce ihtiyacım olmamıştı, aklıma da gelmemişti. Kısa sürede kurmayı deneyeceğim bir gün ihtiyacım olabilir.

  19 Nisan 2017, 01:44
 10. Hakan Arslan

  birçok kişi bu konu hakkında bilgisiz, yakın zamanda windows 10 için de bekliyoruz. teşekkürler

  25 Nisan 2017, 14:14
 11. Yusuf

  Merhaba dostum Windows 2012 r2 sunucuya apache server PHP ve Php myadmini kurdum. Php olabn siteyi htdosc klasörüne attım. Fakat tarayıcıya localhost/index.php yada localhost/phpmyadmine ulaşmak isediğimde bulunumadı hatası veriyor. Hata kısmında local yolu c:/inthub/wwwroot yazıyor ama ben apachee/htdosc doyasını gösteremiyorum. Anlayacağın acilen yardmına igtiyacım var eğer mesajımı görürsen [email protected] yada 0537 253 01 75 ten ulaşabilirmsin acil bir durum.

  24 Ocak 2018, 12:30
 12. Cuma KÖSE

  kardeşim php apache myslq hepsini paket kurar gibi kurup entegre etmeyi de anlatsaydın keşke :S

  2 Ekim 2018, 14:25
  • online öğren

   Hocam aslında hepsini ayrı ayrı anlattım, sayfada arama yaparsanız hepsi var ). Paket olarak kastınız Xampp veya Wampp ise onu bilerek anlatmadım, bu yönetemi öğrenseniz daha iyi olur. Ne yaptığınızı daha iyi anlamış olursunuz.

   3 Ekim 2018, 09:49
   • Cuma KÖSE

    hayır mesela c dizinine degilde e dizininde mesela phpserver klasörü oluşturmak istesek ve
    içinde
    php+myslq+apache+www klasörleri olsa da
    php de php olsa mysql mysql klasörü apache apache klasörü olsa www da bizim dosyalarımızın oldugu dizin olsa böyle bir anlatım yapsan daha güzel olmazmıydı ?

    3 Ekim 2018, 12:47

Yorum yapın..

Blogda ara

abone ol