php-mysql-jquery-ajax-ile-dinamik-bolge-il-ve-ilce-uygulamasi

PHP ve Ajax ile dinamik bölge, il ve ilçe uygulaması yapmak

5.083 kez okundu  6 yorum  2018.03.23

Bir önceki paylaşımımda bir biriyle ilişkili il ilçe select uygulaması paylaşmıştım. Bahsettiğim paylaşımda JSON ve jQuery kullanmıştım. Fakat bu uygulamayı daha çok veritabanındaki verilerle yapmak gerektiği için bu paylaşımımda da PHP ve Ajax yardımı ile PDO kullanarak MySQL veritabanından bölge, il ve ilçe bilgilerini ilişkisel olarak nasıl hazırlayabileceğimizi göstermeye çalıştım.

Aslında mantık aynı. Önceki paylaşımımdan farklı olarak bu videoda sadece il ve ilçe değil bölge bilgisini de eklemiş oldum. Şöyle ki, elimizdeki veriler bir tabloda yer alıyor.


3 fonksiyon ile bu çözüme ulaşmaya çalıştım. İlk fonksiyonda Bölge isimlerinin listesini, ikincisinde seçilen bölgeye göre İl listesini ve son fonksiyonda da seçilen ile göre ilçe listesini aldım. Elimizde listeler oldukdan sonra gerisi jQuery Ajax ile bu verileri select elemanına aktarmak oluyor.

Daha detaylı aşağıdaki videoda yaptıklarımız izleyebilirsiniz:

Eğer uygulama kodlarını incelemek isterseniz github hesabımdan indirebilirsiniz.

etiketler: #ajax , #il ve ilçe uygulaması , #mysql , #pdo , #php
6 yorum yapılmış
 1. PHP ve jQuery (Ajax) ile dinamik bölge, il ve ilçe uygulaması

  […] tamamını github hesabımdan indirebilirsiniz. Bu eğitimi video olarak izlemek isterseniz online öğren blog sayfamı ziyaret […]

  23 Mart 2018, 14:07
 1. Seda

  Merhaba il ve ilçe veritabanını phpmyadmine ekledikten sonra vermiş olduğunuz readme.md,ajax.php ve diğerlerini nasıl sitemize ekliycez cpanel üzerinden bu kod başlıklarını bulup sizin verdiklerinizi üzerinemi ekliycez bilgim olmadığı için ayrıntıya ihtiyacım var şimdiden teşekkürler

  1 Mayıs 2018, 22:34
 2. phpOgren

  Merhaba,

  Seçilen ilçe seçimi de yapıldığında butona bastığımda, ilgili satırın veritabanındaki id numarasını nasıl alabilirim ?

  6 Temmuz 2018, 19:46
 3. Mehmet

  Merhaba, ajax’ı hiç bilmiyorum sayenizde sizin yaptığınızı biraz değiştirerek il, ilçe, mahalle, posta kodu seçimi için istediğimi yaptım, fakat aynı ilçe veya mahalle isimleri birden fazla şehirde veya ilçede kullanıldığı için ortalık biraz karıştı, sanıyorum bu sorunu ilçe mahalle seçerken il ve ilçe adını göndererek ve posta kodu seçerken de ilçe ve mahalle adını göndererek çözebilirim, fakat ikisini nasıl göndereceğimi bilmiyorum, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  19 Kasım 2019, 09:11
  • online öğren

   ajax ile verileri data bölümünde gönderiyorsunuz. action ve name gönderdiğimiz alana istediğiniz kadar yeni değer artırıp gönderebilir ve karşı tarafta o değere göre kodunuzu geliştirebilirsiniz.

   21 Kasım 2019, 09:45

Yorum yapın..

Blogda ara

abone ol